Infofinanciar > Info > Dominație românească în Champions League! Rapid câștigă contra danezelor de la Esbjerg și rămâne neînvinsă! Victorie și CSM
Info

Rapid handbal Sursă foto Playsport.ro
Sursă foto: Playsport.ro

Campioana României la handbal feminin, Rapid București, a reușit o nouă victorie în grupa B a Ligii Campionilor, cu 34-32, contra echipei daneze Esbjerg. După primele patru partide, echipa giuleșteană a acumulat 7 puncte, reușind 3 victorii și o remiză și se află pe locul secund în grupă, după Metz, care are un golaveraj mai bun.

Update: CSM București a reușit să învingă în deplasare la Odense cu 31-27 și este neînvinsă în grupa A. „Tigroaicele” se află pe locul secund, cu 7 puncte, la egalitate cu Bietingheim, care are un golaveraj superior.

Rapid a reușit o partidă bună și dominat partida de la un capăt la celălalt chiar dacă în a doua parte a celei de-a doua reprize a avut o cădere care le-a permis danezelor chiar să egaleze cu 6 minute înainte de final. Esbjerg, una dintre favoritele la câștigarea competiției, a condus o singură dată pe întregul parcurs al partidei.

Campioana României a condus la pauză cu 19-14, într-un meci care s-a disputat cu casa închisă la Mioveni, deoarece la Sala Polivalentă din București s-a disputat Campionatul Național de gimnastică aerobică. Cu toate acestea victoria a fost bifată cu doar un minut înainte de fluierul final al arbitrului, atunci când a reușit să își fructifice atacul după timeoutul cerut de antrenorul spaniol. Echipa daneză a ratat ultimul atac al partidei, ceea ce i-a prilejuit Rapidului să mai înscrie o dată în ultimele secunde.

După primele 4 partide disputate, în fruntea clasamentului Grupei B din EHF Champions League se află Metz și Rapid, echipe care sunt neînvinse și care au remizat în etapa secundă, în meciul direct,  disputat la București.

CSM București, favorită cu Odense

În etapa următoare, Rapid se va deplasa în Muntenegru pentru partida cu Buducnost, ocupanta locului 6. Team Esbjerg, care se află pe locul 4 cu 4 puncte obținute, va juca pe propriu teren cu Metz.

În grupa B, astăzi se va mai disputa și partida Gyor-Lokomotiva Zagreb, cu începere de la ora 17:00, meci care va închide etapa cu numărul patru. Tot de la aceeași oră, va juca și CSM București, în deplasare la Odense. Cel de-al doilea duel danezo-românesc din acest weekend poate fi văzut pe Digisport, Orange Sport și Prima Sport.

Înaintea etapei, CSM București se situa pe poziția a treia a grupei A cu 5 puncte, după nemțoaicele de la Bietingheim, cu care au remizat acum două săptămâni în meciul direct și liderul grupei, Kristiansad. Echipa germană joacă de la aceeași oră, 17:00, împotriva norvegiencelor de la Kristiansand. În prima partidă a etapei cu numărul patru, Ferencvaros a reușit să învingă cu 32-30 în deplasare la Ljubljana, acumulând 4 puncte în clasamentul grupei.

Primele două echipe din clasament se vor califica direct în sferturile de finală ale competiției, în timp ce echipele care se vor clasa între locurile 3 și 6 vor juca un play off, în urma căruia se vor decide și ultimele 4 echipe calificate în această fază a competiției.