Infofinanciar > Info > Naționala României s-a calificat în optimile Euro 2024! Meciul România-Slovacia s-a terminat cu 1-1
Info

România Campionatul European optimile Euro 2024
sursa foto: arhiva companiei

Naționala României s-a calificat în optimile Euro 2024 după un meci tensionat împotriva Slovaciei. Partida decisivă din grupa E a Campionatului European de fotbal s-a desfășurat la Frankfurt, începând cu ora 19:00. În tribune, atmosfera a fost încinsă de zeci de mii de suporteri tricolori, susținând „Generația de Suflet”.

Slovacia a deschis scorul în minutul 24 prin Duda. România a revenit rapid în joc prin golul marcat de Răzvan Marin dintr-un penalti acordat pentru un fault la Ianis Hagi în minutul 37.

România a reușit să se califice în optimi în ciuda unui început dificil în grupă. România a învins Ucraina cu 3-0 și a pierdut cu Belgia 0-2. Slovacia, deși a câștigat împotriva Belgiei cu 1-0, a suferit o înfrângere în fața Ucrainei 1-2.

România se alătură altor unsprezece echipe deja calificate în optimile Euro 2024: Germania, Elveția, Spania, Italia, Anglia, Danemarca, Slovenia, Austria, Franța, Țările de Jos și Portugalia, potrivit Realitatea.