Infofinanciar > Lumea la zi > Omenirea are un nou simbol: Messi! Argentina câstigă Campionatul Mondial de Fotbal după 36 de ani
Lumea la zi

Breaking: Omenirea are un nou simbol: Messi! Argentina câstigă Campionatul Mondial de Fotbal după 36 de ani

finala cupei mondiale eurosport.ro
sursă foto: eurosport.ro

Competiția Mondială de Fotbal 2022 are acum un deznodământ decisiv. Echipa Argentinei este marea câștigătoare a Cupei FIFA din acest an cu un scor de 4 – 2. Argentina este acum marea campioană, ocupând această poziție pentru a treia oară în istoria campionatului. Aceasta a împărțit Marea Finală istorică cu Franța. A fost 2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 și 4-2 la loviturile de departajare.

Argentina și Franța și-au disputat astăzi, 18 decembrie, finala Cupei Mondiale 2022, însă doar una dintre ele a pus mâna pe marele premiu: ARGENTINA.  Meciul s-a desfășurat chiar de Ziua Națională a Qatarului, pe Lusail Iconic Stadium din Lusail. În joc au fost 42 de milioane de euro, sumă de bani pe care a încasat-o acum echipa sud-americană.

Cei care au făcut show au fost celebrii Leo Messi și Kylian Mbappe. Primul înscrie din penalty, al doilea, șutează cu succes chiar din prima repriză, reducând din diferență, chiar cu zece minute înainte de final, trimițând meciul în faza de prelungiri și ținându-i pe toți cu sufletul la gură.

Se pare că, de această dată, sud-americanii au avut nervii mai tari și bine au făcut, căci naționala Argentinei a câștigat din nou Cupa Mondială, după ce mai reușise acest lucru în 1978 și 1986.

Scurt rezumat al serii

A fost un meci extrem de intens, cu răsturnări de situație și mare agitație. Cu toate acestea Argentina a bătut echipa Franței la sfârșitul jocului, după loviturile de departajare, cu un scor final de 4 – 2. Messi, imaginea și simbolul echipei sud-americane, a fost cel care a dat primul gol pentru echipa sa, urmat de Angel Di Maria. Pe de partea cealaltă, Mbappe, din echipa de la Paris, a uimit publicul lumii întregi chiar spre finalul meciului, atunci când a marcat două goluri pentru Franța.

Apoi, Messi a reușit să marcheze al treilea gol tocmai în minutul 109. La scurt timp, situația s-a schimbat, căci Mbappe a obținut al treilea gol pentru Franța din penalty, egalând Argentina. Chiar și așa, loviturile de departajare de la finele meciului au făcut diferența, au dat marele câștigător al Cupei Mondiale, aducând victoria Argentinei.

Publicul, cu sufletul la gură

Zeci de mii de persoane au asistat la spectacolul de pe stadionul Lusail, live, iar atmosferă a fost una spectaculoasă, urmărită în mediul online și prin intermediul televizoarelor de milioane de oameni din întreaga lume.

Arena din Lusail, unde s-a ținut meciul, a fost cea mai mare dintre cele folosite la Cupa Mondială de anul acesta, având o capacitate de aproape 90.000 de locuri, dar și un design spectaculos, cu jocuri de lunimi și fum. Lusail Stadium a fost construit special pentru acest turneu al Cupei Mondiale și a fost inaugurat chiar în acest an, în luna septembrie 2022.

După încheierea turneului, organizatorii spun că locul „va fi transformat într-un spațiu comunitar care va include școli, magazine, cafenele, facilități sportive și clinici de sănătate”. Construcția a început în 2017 și a fost finalizată în 2021, la un cost estimat de 767 de milioane de dolari.

Traseul Argentinei în Campionat

Lionel Messi și Julian Alvarez au fost membrii echupei naționale care au făcut față cu brio pentru Argentina încă din meciurile anterioare, iar în Marea Finală nu s-au lăsat mai prejos. În semifinala cu Croația, aceștia au învins copleșitor cu un scor de 3-0. Atunci, Messi a deschis scorul din penalty, după ce portarul croat Livakovic s-a lovit de Alvarez.

La foarte puțină vreme după asta, la o chestiune de câteva minute, Alvarez a reușit să dubleze avantajul din apropiere, asta după o apărare slabă a jucătorilor croați. În repriza a doua, Messi a intrat pe teren și și-a arătat adevărata abilitate, dându-i tot meciul bătaie de cap lui Josko Gvardiol înainte de a-i servi mingea lui Alvarez pentru a înscrie al treilea gol al Argentinei.

În sferturile de finală, portarul Emiliano Martinez și-a etalat și el talentul, făcând o demonstrație de profesionalism în apărarea penalty-urilor, iar Argentina a învins astfel cu brio Olanda, după o remiză remarcabilă, 2-2, în care Messi a marcat un gol și a oferit o pasă de gol.

La începutul turneului, Argentina părea deja de neînvins, obținând victoria în fața Australiei cu un scor de 2-1 în optimi de finală. Acel meci a marcat o revenire la formă după o fază a grupelor relativ zgâriată, care a început cu o înfrângere șocantă în fața Arabiei Saudite, urmată de victorii cu 2-0 în fața Mexicului și a Poloniei.